Zespoły grające w Krakowskiej okręgówce zakończyły rywalizację o punkty dwa tygodnie temu, jednak dopiero wczoraj wyjaśniła się w pełni sytuacja, kto awansuje, a kto spada i jaki będzie skład ligi w sezonie 2012/2013.
Po zakończeniu ligowych zmagań najwięcej niepokoju i nerwowości było zapewne w Krakowskich -Wieczystej i Bronowiance.
Obie drużyny musiały drżeć o ligowy byt, a ten uzależniony był od decyzji wydziału gier, oraz wyników turnieju barażowego.
O ile w Wieczystej mogli dość szybko odetchnąć z ulgą, bowiem wydział gier przeniósł spadającego Lotnika Kryspinów do grupy II, co zapewniło Krakowskiej ekipie utrzymanie, o tyle w Bronowiance musieli czekać do wczorajszego wieczora na rozstrzygnięcie turnieju barażowego.
Ostatecznie do świętującego awans Świtu Krzeszowice dołączyła Jutrzenka Giebułtów, zapewniając utrzymanie 12 drużynie w końcowej tabeli.
Tym samym V ligowe szeregi opuszczają 4 zespoły, a nie jak zakładały czarne scenariusze aż 6.
W gronie zespołów, które w przyszłym sezonie zagrają szczebel niżej znalazły się głównie te, które przed rokiem cieszyły się z awansu, a sytuacja w lidze przedstawia się następująco:
V Liga (gr. Kraków I)
Awans do IV Ligi (Małopolska – Zachodnia)
Świt Krzeszowice, Jutrzenka Giebułtów
Spadek:
Bukowianka Bukowno (B- Klasa Olkuska)
Legion Bydlin ( A- Klasa Olkuska)
Sokół Kocmyrzów (A- Klasa Krakowska gr. I)
JKS Zelków ( A – Klasa Krakowska gr. II)
W sezonie 2012/2013 w I grupie Krakowskiej LO będzie 6 nowych zespołów – 3 spadkowiczów z IV ligi, oraz 3 drużyny, które wywalczyły awans z A- Klas.
W szesnastozespołowej stawce znajdzie się: 5 drużyn reprezentujących Podokręg Olkuski, 7 ekip z Krakowa, oraz 4 z jago okolic, a skład ligi na nadchodzący sezon przedstawia się następująco:
1). IKS Olkusz (spadkowicz)
2). Spójnia Osiek ( spadkowicz)
3). Zieleniczanka Zielonki (spadkowicz)
4). Clepardia Kraków
5). Podgórze Kraków
6). Proszowianka Proszowice
7) Piliczanka Pilica
8). Słomniczanka Słomniki
9).Grębałowianka Kraków
10). Przemsza Klucze
11). AP 2011 Zabierzów
12). Wieczysta Kraków
13). Bronowianka Kraków
14). Garbarnia II Kraków (beniaminek)
15). Prądniczanka Kraków (beniaminek)
16). Jura Łobzów (beniaminek)